Ti z vás, kdo chodíte pravidelně na jógové lekce, jste určitě slovo mantra minimálně jednou zaslechli. Možná ale doposud váháte, co si přesně pod tímto slovem představit. 

Mantra se skládá ze dvou slov. Prvním z nich je man(as) neboli mysl, druhým je tra neboli nástroj. Mantra je nástrojem naší mysli. Může se jednat o hlásku, slovo, věty, odstavce. Mantra slouží k tomu, aby všem, kteří ji praktikují pomáhala získat přístup k vyšší moci a pochopení sebe sama. Pomáhají utlumit naši mysl a přinášejí záměr do jógové praxe. 

Krásnou definici mantry vyjádřil umělec Girish, který je autorem mnoha manter.

“Mantra je zvuková vibrace, jejímž prostřednictvím jsme pozorně zaměřili naše myšlenky, naše pocity a náš nejvyšší záměr”

Ráda bych tuhle myšlenku ale přivedla k většímu pochopení. U manter se zjednodušeně jedná o slova, která opakujeme. Opakujeme, protože věříme, že je dokážeme proměnit v realitu

Existují mantry, kterým se odhaduje, že mají minimálně 3 000 let.  Představím Vám pár z nich. Obecně si ale každý z nás může vytvořit svou vlastní mantru, kterou přizpůsobí svým aktuálním potřebám.

Já sama mám mantru, se kterou v duchu začínám i končím každou lekci se svým žákem. Mám ale i mantru, kterou používám při meditaci. Ta se vždy mění podle aktuální situace a potřeby v mém životě. Nechám si ale mé aktuální mantry pro sebe, jsou pro mě podstatným klíčem klidu a vnitřní harmonie. Představím Vám mantry dochované a prozradím Vám pár manter, které mi pomohly v minulosti.

Inspirovat se můžete mantrami, které jsou mezi námi tisíce let. 

MAHA MRITYUNJAYA MANTRA

Om tryambhakum yajamahe 

Sugandhim pushti vardhanam 

Urvarukamiva bandahnan

Mrityor mukshiya mamritat 

Mantra v doslovném překladu: 

Meditujeme na realitu tří očí

Která proniká a vyživuje vše jako vůni

Abychom byli osvobozeni od smrti kvůli nemorálnosti

Dokonce i když je okurka oddělena od otroctví popínavé rostliny

Daná mantra je považována za léčivou. Říká se, že tyto slova v sobě mají léčivou moc, která posiluje naši vůli, moudrost, ochotu jednat, vytvářet vnitřní prostředí trpělivosti, odvahy a jasnosti.

SAHANA VAVATU SHANTI MANTRA

Om sahana vavatu

Sahana bhunaktu

Saha viryam karavavahai

Tejas vinvaditam astu

Maa vivishaavahai

Om shantih, shantih, shantih 

Mantra v doslovném překladu: 

Om, ať nás Brahma ochraňuje

Ať nás Brahma baví

Ať jsou naše studie energická

Ať je světlo porozumění v plné šíři bez omezení 

Kéž bychom se nikdy nenáviděli 

Om, mír, mír, mír

*Pro přiblížení osoby zmiňované v mantře – Brahma. Je to jeden z božské trojce hinduistických bohů. O nich ale zase někdy jindy. 

Tato mantra je považována za modlitbu učitelů a žáků. 

Velmi využívaná je část této mantry, a to poslední Om shantih (čte se Óm šanti). Je to mantra míru, jak sám napovídá překlad, a přináší do našich životů větší mír a klid.

Nejznámější mantrou, která je dochována mnoho let, je mantra A U M, která se čte ÓM. Věřím, že pravidelní návštěvníci jógy se s danou mantrou už setkali. Hinduismus praví, že Aum je zvuk vesmíru, díky kterému se uvádí vše do pohybu. 

Závěrem lze říci, že mantra je pro jógové učitele i žáky nástrojem, který použijí na začátku i konci lekce, aby se všichni zúčastnění spojili a sjednotili své záměry. Záměry spojené s praktikováním jógy.

Mantry se ale nemusí zaměřovat pouze na jógu a jógovou praxi. Můžeme si tvořit vlastní mantru. Mantru, která nám pomůže překonat či zvládnout situaci nebo nás samotné. Vaše vlastní mantra může být cokoliv. Fantazii se meze nekladou.

Příklady mých dřívějších manter, které Vás mohou inspirovat ve tvorbě té vlastní. Tvořím si je na míru pro sebe, podle mé současné situace a pocitů. Tvořte si je. Tvořte si mantry, které budou Vašim pomocníkem na cestě životem.

JSEM LÁSKA. MILUJI SEBE. MILUJI TEBE. 

JE ČAS. ZPOMALÍM. MÁM ČAS. 

LASKAVOST PRO MĚ. LASKAVOST PRO TEBE.  

ŠÍŘÍM LÁSKU A KLID.

OCHRAŇUJ MOU DUŠI, OCHRAŇUJ DUŠI VŠECH. 

Mantru opakujte. Věřte ji. Šiřte ji. Přijde k vám a dá vám patřičné odpovědi. 

PODPIS

MOHLO BY SE TI LÍBIT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *