Dokážete si vybavit dny v průběhu měsíce, kdy máte mnoho energie a naopak dny, kdy nemáte žádnou? Vzpomeňte si na dny, kdy pociťujete emocionální nerovnováhu a rozpláče vás vše, co s vámi za normálních okolností ani nehne. Vybavte si noci, kdy usnete hned při složení hlavy na polštář a dny, kdy ani za dvě hodiny od toho, co jste ulehli, nedokážete přejít do světa snů. 

Na tohle bude mít vliv nejen váš životní styl, ale i měsíční energie, která má v každé fázi Měsíce odlišnou sílu.

Měsíc, nejsnadněji pozorovatelný objekt pozemské oblohy. Měsíc má několik fází a každá z nich vychází z pohybu Měsíce okolo Země. Přesněji jde o to, jak velká část Měsíce je ozářená Sluncem, a současně je viděna ze Země. Celkový cyklus pohybu trvá přibližně 29,5 dní. Fází Měsíce je celkem osm, ale veřejnost rozlišuje hlavní čtyři fáze:

Nový Měsíc, známý jako Nov,

Dorůstající Měsíc, známý jako První čtvrt,

Úplněk, který má pouhé jedno označení,

Couvající Měsíc, známý jako Poslední čtvrt. 

Pro úplnost všech fází Měsíce si je popíšeme od začátku cyklu. Prvním a počátečním je Nov, poté následuje Dorůstající Srpek, který se mění v První čtvrt a ve výsledku vytvoří Dorůstající Měsíc. Následuje energický Úplněk, který pomalu couvá do Couvajícího Měsíce, poté se změní v Poslední Čtvrt a před začátkem nového cyklu ještě vytvoří Ubývající Srpek. 

Důkazem síly měsíční energie mohou být pohyby hladiny moře a oceánu. Dnes se dá lehce určit fáze Měsíce právě podle přílivu a odlivu. Výše hladiny bude vždy záviset na vzájemné poloze Slunce – Země – Měsíce. Síla Měsíce neovlivňuje pouze přírodní jevy, ale přírodu obecně. Někteří živočichové od přírody reagují na světla fáze Měsíce. Měsíc má významný vliv i na vývoj samotné přírody, příkladem může být růst rostlin. Tento kulatý obrazec, který každý den proplouvá galaxií působí i na nás, aniž bychom si toho byli vědomi. Fáze Měsíce dokáže do značné míry změnit naši osobnost, naši náladu a postoj. Každá fáze Měsíce v sobě nese ale jinou formu a druh energie, proto je v průběhu kalendářního měsíce naše nálada různorodá.

Pro větší pochopení síly fáze Měsíce je potřeba sledovat i v jakém znamení se Měsíc aktuálně nachází. S fázemi Měsíce je úzce spjat astrologický výklad horoskopů. Odlišnosti síly nastanou v důsledku toho, v jakém astrologickém znamení se Měsíc nachází. Každé znamení má svou individuální charakteristiku, která spolu s fází Měsíce vytváří specifickou moc a energii. 

Síla Měsíce je nejsilnější v čas, kdy k dané fázi dojde, a tento čas je pro všechny na Zemi stejný. Rozlišení nastává pouze z důvodu časového pásma. Současně jeho energie působí několik dní. Zpravidla tomu bývá dva až tři dny. Den před příchodem začíná jeho energie sílit, v čas určení je nejsilnější a poté pozvolna ustupuje, což trvá dva až tři dny. Každou fázi Měsíce si popíšeme spolu s tím, k čemu je nejvhodnější jeho energii využít. Pamatujte, že tyto aktivity můžete konat den před, případně v daný den, nebo klidně den po skončení dané fáze Měsíce.  

Energie fáze Měsíce a aktivit s tím spojených si popíšeme pro tento článek pouze u dvou fází, a to Nového Měsíce a Úplňku. 

ENERGIE NOVÉHO MĚSÍCE 

Během fáze Nového Měsíce je jeho osvětlená polokoule obrácena od Země, takže při pohledu z naší planety je Měsíc neviditelný. 

Měsíční energie je nová a čistá, stejně jako samotný Měsíc, který v rámci fáze vstupuje do nového 29,5 denního cyklu. Proto se obecně Nový Měsíc spojuje s novými začátky. Měsíc na začátku cyklu vysílá novou a potřebnou energii k celému cyklu a stejně působí energie i na nás.

Tuto energii bychom měli využít k otevření nových začátků, ke splnění našich snů a vizí. Je to ideální čas pro afirmace. Afirmace nám pomáhají přitáhnout do života přesně to, co chceme. O afirmacích jsem napsala článek, který vám může pomoci s tím, jak afirmace v průběhu Nového Měsíce provádět. Pokud ale nejste fanouškem afirmací, vaše sny, vize, cíle a nové začátky si můžete přitáhnout do života i jinak. Zkuste si v období Nového Měsíce jen tak sednout, pozorovat oblohu a přemýšlet, případně si vizualizovat vše, co si chcete do života přitáhnout. 

Představím vám svůj rituál, který pravidelně provádím v den, který připadá pro fázi Nového Měsíce. Vždy si vytáhnu bloček a píši jednotlivé afirmace. Nekoukám se na ty z předchozího měsíce, protože nejen Měsíc, ale i já samotná se měním ve svých potřebách. Když mám afirmace napsány, vizualizuji si je při meditaci.

V průběhu Nového Měsíce bychom měli pociťovat větší nárůst energie, protože síla Nového Měsíce nás nabíjí pocitem euforie z nových začátků. Nezapomínejte ale na to, že na tuto paralelu bude mít vliv nejen energie Měsíce, ale i váš současný život. 

ENERGIE ÚPLŇKU

Úplněk je opakem Nového Měsíce. Při Úplňku se celá světlá strana Měsíce obrátí k Zemi a je pro nás viditelná. 

Opakem je i jeho energie. Úplněk je čas na odevzdání, odpuštění, odpojení a jednoduše zamyšlení se nad tím, co v životě už nadále nechceme. Tato fáze napomáhá k tomu, abychom se zbavili v životě všech emocí, pocitů, věcí, možná i nehezkých mezilidských vztahů, které už v našem životě nechceme. V rámci Úplňku je čas na očistu naší mysli, duše i těla, protože tato energie je v tomto ohledu velmi účinná. 

Měsíc v Úplňku ovlivňuje odpoutání se, a to obecně vyžaduje více energie než nové začátky. Stejně to funguje i v rámci Měsíce. Energie Úplňku je daleko silnější než při Novém Měsíci, proto se v období Úplňku cítíme bez energie.

Úplněk je vhodný pro rituály spojené s očištěním, nejen naší duše, ale i předmětů. Energii z Úplňku je vhodné využít k čistění energie z náramků, prstýnků, řetízků, kamínků a krystalů. Všeho, co vstřebává a pojí na sebe energii. Postačí všechny vaše poklady dát k oknu, na zahradu nebo kdekoliv, kde na ně bude moci svítit v plné síle Úplněk. Proč čistit nejen sebe, ale i tyto předměty? Věřte, že energie se nepřenáší pouze na živé bytosti, ale i na vaše doplňky, a to mnohdy v daleko větší míře. 

Pokud sama cítím, že se v životě potýkám s nehezkými myšlenkami, pocity či vztahy, které už nechci ve svém životě mít, nechám Úplněk, aby mi s tím pomohl. Napíši si, co mě trápí na list papíru, který poté složím, vložím mezi své dlaně a v duchu několikrát vyřknu slova psaná na papíře. Papír poté spálím, buď pomocí plamene svíčky nebo v krbu. 

V rámci energie Úplňku bychom neměli pracovat pouze s pocity odloučení, ale i s vděčností, která s tím úzce souvisí. Pokud nás v životě něco trápí, mimo snahu dostat tyto emoce z našeho života pryč, je potřebné si s těmito emocemi připomínat i maličkosti, za které jsme v našem životě vděční. Proto si s každým Úplňkem vytvářím seznam vděčnosti a píši vše, za co jsem v životě vděčná. Věřte, že jak já, tak i vy určitě popíšete archy papíru. 

V období Úplňku se nedoporučuje velká fyzická zátěž. Pokud je to tedy možné, v den Úplňku vyměňte podložku na cvičení, běžecké boty nebo tašku do posilovny za odpočinek. Současně se nedoporučují ani operace. Při zákrocích naše tělo potřebuje pro lepší zotavení mnoho energie, ale ve chvíli, kdy kolem nás proudí mnoho energie v souvislosti s Úplňkem, to není zrovna jednoduché. Sama za sebe doporučuji také omezit v den Úplňku komunikaci s okolím. Důvodem je, že inklinujeme k větším emočním výkyvům a ve výsledku i ke zbytečným hádkám.

Síla Měsíce je mocná, proto ji využijte správným směrem. Může nám pomoci více, než si sami uvědomujeme.

MOHLO BY SE TI LÍBIT

2 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *